TaniaKsiazka – Stephanie Meyer urodziła się w Hartford, stolicy amerykańskiego stanu Connecticut w Stanach Zjednoczonych, w roku 1973. Swoją pracę pisarską, rozpoczęła w 2003 r., kiedy to wpadł jej do głowy pomysł, napisania książki pod tytułem “Zmierzch”. Wyszła z tego cała seria, a sama saga, składa się z siedmiu części:

  • “zmierzch”,
  • “księżyc w nowiu”,
  • “zaćmienie”,
  • “przed świtem”,
  • “drugie życie Bree Tanner”,
  • “życie i śmierć: zmierzch opowiedziany na nowo”,
  • “słońce w mroku”.

PISARSKIE POCZĄTKI. NOTATKI ZE SNU I 13 ROZDZIAŁ KSIĄŻKI

Stephenie mówi, że inspiracją do napisania pierwszej części był sen, który był tak ciekawy i inny niż wszystkie jej sny, których doświadczyła do tej pory, że postanowiła go zapisać na kartce i przeczytać na drugi dzień. I w ten sposób pomysł narodzony we śnie, za jakiś czas, przybrał kształt opowieść o przygodach Belli Swan i towarzyszących jej wampirach. Pomimo tego, że pani Meyer jest autorką również innych książek, takich jak wydany w 2008 roku “Intruz”, “Chemik” z 2016 roku czy opowiadanie “Piekło na Ziemi”, to jest ona znana głównie dzięki sadze  i serii “Zmierzch”. Pisarka zapowiedziała napisanie i udostępnienie na rynku czytelniczym, kontynuacji powieści “Intruz”. Co z tego wyniknie? I czego możemy się spodziewać po oficjalnej zapowiedzi nowej serii? Autorka ma w planach także podjęcie pracy, nad stworzeniem serii, dotyczącej tematu duchów. Wiele tego. Warto poczekać i nadal z uwagą śledzić rozwój twórczy pani Stephenie, bo niezwykła rzucać słów na wiatr.

POCZĄTKI KARIERY I ZDERZENIE CZOŁOWE MEYER Z ATAKIEM KRYTYKI

Stephanie Meyer – nazwisko to zwykło budzić wiele kontrowersji wśród krytyków. Całe szczęście, znacznie mniej w gronie wiernych i oddanych fanów, amerykańskiej autorki. Dlaczego tak się stało, że zwykła kobieta, która zajęła się twórczością literacką przez swój zapis snu i zwykły przypadek, wzbudziła swoją osobą, aż taki szum i zamieszanie? Właściwe i realne uzasadnienie może stanowić fakt, że za realizację trzech, pierwszych części sagi: “Zmierzch”, “Księżyc w nowiu” i “Zaćmienie”, autorka, od spółki Little, Brown and Company, otrzymała 750 tys. dolarów. Tak wyglądała premiera Stephenie Meyer na rynku czytelniczym w Stanach Zjednoczonych. Wydawcy od razu wyczuli, że powieść może odnieść spektakularny sukces, choć nazwisko Stephenie Meyer, nie było przecież nikomu szerzej znane. Pojawiło się wielu ludzi, którzy zaczęli się doszukiwać przyczyn tego, skądinąd jakby specjalnie wypromowanego przez spółkę Little, Brown and Co., sukcesu. Pisarka, zaraz po tym, jak zaledwie zdążyła zaistnieć literacko, musiała się zmierzyć z serią wymierzonych w nią ataków. Jej twórczość i sama ona, od razu znalazła się “pod lupą” głodnych sensacji obserwatorów, dziennikarzy i zwykłych, wścibskich pseudofanów.

Dom autorstwa lookstudio - pl.freepik.com